Predstavenstvo informuje

 Milé deti a mládež,

máte menej ako 18 rokov a baví vás hra na dychový nástroj, bicie, spievate, alebo chcete tancovať v mažoretkovom súbore?    

Pokiaľ ste odpovedali áno, tak Združenie dychových hudieb Slovenska s podporou Fondu na podporu umenia, SOZA a Národným osvetovým centrom, ako odborným garantom,  v tomto roku opäť plánuje pre vás usporiadať tradičné tvorivé dielne v Rekreačnom stredisku Tesáre - Nové Mlyny (link tu).

Termín je od 13. do 20. augusta 2022. Bližšie informácie a prihlášku s prílohami nájdete po kliknutí na ikony.

 

prihláška na TVD
       

22. Celoštátna súťaž a prehliadka malých dychových hudieb

26.06.2013 - Admin

Minulý rok sme vás postupne informovali o niektorých súťažiach prebiehajúcich v jednotlivých krajoch Slovenska. Cez víkend 22. – 23. júna 2013 tieto súťaže vyvrcholili 22. ročníkom Celoštátnej súťaže a prehliadky MDH v Lednických Rovniach.

Samotná súťaž sa konala v sobotu 22. júna od 10h. predstavilo sa na nej 8 malých dychových hudieb. Predsedom poroty sa tento rok stal Mgr. art. Adam Hudec. Ďalší členovia poroty boli Mgr. art. Jozef Baláž, Mgr. art. Michal Bróska, Róbert Novák a tajomník Ján Jamriška. Okrem vlastného výberu skladieb hrali súťažiace kapely aj povinnú skladbu. Tento rok si mohli vybrať medzi Modlitbou pre mamičku (H: Peter Burica) a YES polkou (Miroslav Irša – Ján Jamriška)

Ako prvá sa na javisku predstavila DH Považská Veselka z Plevníka – Drienového. Keďže táto DH vznikla v roku 2011, súťaže sa zúčastnila prvý krát. Mladí muzikanti z kapely sa však nezľakli a napriek tomu, že ich DH bola na súťaži najmladšia predviedli obdivuhodné výkony. Ďalej nasledovala DH Selčianka z Banskej Bystrice. Selčianka v tomto roku oslavuje 35. výročie založenia. Získala množstvo ocenení na domácich i zahraničných festivaloch a ani na tejto súťaži nezaháľala. Selčianku vystriedala DH Grinavanka z Pezinka. Táto DH už na Celoslovenskej súťaži MDH v Lednických Rovniach raz úspešná bola a to konkrétne v roku 1980, kedy vyhrala druhé miesto. Ako štvrtá sa na pódiu predstavila DH Bojnická Kapela z Bojníc. Dnes už môžem prezradiť, že táto kapela zaujala porotu najviac a tohtoročnú súťaž vyhrala práve ona. Aj táto DH už v Lednických Rovniach bola a to v roku 1999, kedy sa umiestnila v striebornom pásme. Nasledovala jediná kapela z východného Slovenska DH Popradčanka. Táto kapela vznikla v roku 1996 a po určitých zmenách a čiastočnom omladení kapely v poslednom období účinkuje v takomto zložení 6 rokov. Z neďalekej Žiliny prišla na súťaž aj DH Fatranka, ktorá sa spolu s Bojnickou kapelou zúčastnila tejto súťaže aj v roku 1999, kde sa umiestnila v striebornom pásme. Tento rok sa umiestnila na treťom mieste a získala zlaté pásmo cum laude. Predposledným súťažiacim bola DH FOR Bratislava, ktorá okrem sólistických vystúpení spevákov vsadila aj na pikolove sólo a urobila dobre. Festivalový orchester sa síce súťaže zúčastnil prvý krát, ale porotu natoľko zaujal, že obsadil druhé miesto a umiestnil sa v zlatom pásme cum laude. A napokon v poradí ôsmou DH bola DH Sitňanka z Banskej Štiavnice. Táto DH bola v Lednických Rovniach už po štvrtý krát. Súťaže sa zúčastnila v rokoch 2005, 2007 a 2011. V roku 2011 sa Sitňanka umiestnila na 3. mieste a získala zlaté pásmo. Celý sobotňajší program spoľahlivo a s prehľadom moderovala p.Monika Ulická z PX centra v Považskej Bystrici.

Po súťaži nasledoval hodnotiaci seminár, ktorý je medzi kapelami veľmi obľúbený, pretože práve tu sa dozvedia kde robia najväčšie chyby a v čom by sa mohli do budúcnosti zlepšiť. No a po seminári koncertovali kapely v okolitých obciach, konkrétne v Nimnici, Dulove, Lednických Rovniach, Beluši, Dohňanoch, Kvašove, Zubáku, ale mimoriadne aj na južnom Slovensku.

        Večer patril ako inak ľudovej zábave v podaní súťažiacich kapiel, ktoré sa po pol hodine striedali na javisku. O tom, že zábava bola naozaj vynikajúca svedčí aj fakt, že kapely vyhrávali do skorých ranných hodín.

         Nedeľný program sa začal slávnostnou sv. omšou pod holým nebom v útulnom parku na ktorej hrala DH Považská Veselka. Po nej nasledoval spoločný koncert všetkých DH na nádvorí kaštieľa v Lednických Rovniach. Tento koncert sprevádzalo aj vystúpenie mažoretiek. Potom sa DH v sprievode na čele s mažoretkami presunuli do kultúrneho zariadenia. No a o 14h nasledoval dlho očakávaný galaprogram, ktorý bol spojený s vyhlasovaním výsledkov a odmeňovaním ocenených. Zahájením galaprogramu bola zvučka festivalu z pera Jána Jamrišku a zahralo ju všetkých 8 súťažiacvich kapiel naživo. potom si účastníci uctili 120. výročie vzniku sklární RONA a.s. oceneniami zástupcu NOC - p. Buričom, zástupcu obce p. Savarom a zástupcom ZDHS p. Balážom a na záver hudobným darčekom v podaní všetkých orchestrov s vtipnými sloganmi pre oslávenca. Celý Galaprogram profesionálne moderovala Martina-Horná Mečiarová a predstavili sa na ňom tri popredné súťažiace dychové hudby. Celý galaprogram zakončilo o 16h. vystúpenie zahraničného hosťa festivalu DH GlORIA z Kyjova.

      O tom, že sa celé podujatie organizátorom vydarilo svedčí úctihodná účasť DH ale aj divákov z blízkeho i vzdialeného okolia. Verím, že takto o dva roky sa spolu stretneme na ďalšom ročníku aspoň tak kvalitne pripraveného podujatia, ako tomu bolo tento rok.                                      redaktorka - Ing. Mária Michálková

Propozície a celkové výsledky tohtoročnej celoštátnej súťaže si môžete pozrieť v prílohách nižšie.

Propozície súťaže                                       Výsledková listina súťaže                       Osobitné ceny udelené porotou na súťaži      


Pár fotografií pre pripomenutie celej atmosféry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                             foto - Ing. Mária Michálková

Generačný čas: 18.065929412842ms, CMS system created by mr.Puetro0