Predstavenstvo informuje

 

MDO Bánovčanka priniesla z Poľského Rybniku pekné tri ocenenia

25.06.2009 - Admin

V dňoch 19. 21. júna sa zúčastnil Mládežnícky dychový orchester (MDO) Bánovčanka na Medzinárodnom festivale dychových hudieb a mažoretiek v poľskom meste Rybnik. Za účasti 12 súborov dychových orchestrov a 17 súborov mažoretiek si Bánovčanka z malej slovenskej dediny ležiacej pri Šuranoch a Nových Zámkoch priniesla pekné tri ocenenia. Porota zložená z viacerých európskych  odborníkov pridelila Bánovčanke a Slovensku pekné strieborné pásmo a k tomu ešte dve z hlavných cien.

Prvú za spevácky výkon a prevedenie piesne Svet lásku má, ktorú upravil pre dychový orchester Mgr. Adam Hudec, čestný predseda Združenia dychových hudieb Slovenska, skladateľ, dirigent a spevák bývalej Malokarpatskej kapely. Spracoval pieseň P. Haberu pre dychový orchester s takou dokonalosťou, že keď zaznela v podaní učiteliek ZUŠ Nové Zámky p. uč. Palackovej, Mellenovej a Balkovej presvedčila porotu o jej jedinečnosti a tak dostala Bánovčanka jednu z hlavných cien.

Druhú cenu získal pre Bánovčanku MUDr. Martin Melišek, predseda spolku, ktorého hru na klarinet ohodnotila porota ako najlepší sólistický výkon. Martin zahral skladbu Virtuózna polka opäť z pera Adama Hudeca tak presvedčivo, že ani jeden sólista z 12 kapiel jeho majstrovstvo neprekonal.

Bánovčanka bola na medzinárodnom festivale ako najmenšia mládežnícka hudba, lebo v nej účinkuje 25 hudobníkov, prevažne vysokoškolákov, ktorí sa venujú tomuto koníčku už 13 rokov. Ich pravidelné skúšky, tvrdé tréningy a individuálna príprava, dokázali, že vedia predviesť svoje hudobné umenie na takej vysokej úrovni ako zúčastnené domáce a zahraničné orchestre, ktoré mali 40-50 členov. Najvzdialenejší súbor prišiel až z Grécka a absolútnym víťazom sa stal orchester z Litvy. Slovensko teda v Poľsku opäť zažiarilo, ako v predchádzajúcich rokoch v účasti a oceneniach svojich slovenských predchodcov. Veď odniesť si významné ocenenia za majstrovstvo spevákov, hudobníkov a ocenenie dvoch slovenských skladieb na ktorých sa svojim umením  podpísal p. Adam Hudec  dokazuje, že hoci sme boli v Poľsku ako malá krajina s malým orchestrom, hudba vychádzajúca zo srdca prevýšila i väčšie štáty a dokázala, že  zaslúžená práca priniesla opäť zaslúžené ovocie. Blahoželáme MDO Bánovčanka k oceneniam a tešíme sa na jej ďalšie koncerty a úspechy.

Teraz prišla z festivalu a ešte jedna super správa.
Na záver celého festivalu zaznela európska hymna v podaní všetkých 12 orchestrov na tvz. Monster koncerte, ktorú dirigoval kapelník Bánovčanky Jozef Kozár. Pod jeho taktovkou sa zjednotilo 500 zúčastnených hudobníkov a Beethovenova Óda na radosť slávnostne ukončila medzinárodný festival v Poľsku. Bol to úspech kapelníka? Bánovčanky? Bánova? Nitrianskeho kraja? Slovenska? Myslím si, že úspech zjednotených európskych hudobníkov.

Majte sa krásne a vďaka. Mira Kozárová  (MO MS Bánov)

 

 

Generačný čas: 11.70015335083ms, CMS system created by mr.Puetro0