Predstavenstvo informuje

 

Na 11.drietomskom festivale dychových hudieb malo množstvo divákov čo vidieť aj počuť.

10.08.2009 - Admin

 

Tak tomu sa hovorí publikum. Nestáva sa často, aby diváci pokojne sedeli pred prázdnym pódiom viac než hodinu a čakali pokiaľ sa vyriešia problémy s elektrickým prúdom. Možno sa iba nikam neponáhľali, ale viac pravdepodobné je, že vedeli na čo čakajú. Ja som na tomto festivale zúčastnil po prvýkrát, no podľa zážitku ktorý účinkujúci a organizátori pripravili je možné si predstaviť, ako to na predchádzajúcich 10 ročníkoch vyzeralo. Veľkú úlohu určite zohralo aj krásne počasie a veľmi príjemné prostredie futbalového ihriska na ktorom alej vysokých topoľov vytvorila oázu pokoja.

Festival sa začal vystúpením destkého folklórneho súboru Nezábudky a súboru mažoretiek zo ZŠ v Drietome. Ich vystúpenia boli plné nadšenia, radosti a sympatických výkonov. Kultúra v Drietome má dlhoročnú tradíciu a má aj dosť nádejných pokračovateľov, ktorí budú tradíciu niesť ďalej.

Vystúpenia dospelých súborov zahájili Drotári z neďalekej Dolnej Súče. Drotári každým svojim vystúpením potvrdzujú, že to myslia vážne s útokom na trvalé pozície medzi špičkovými malými kapelami. Formu majú načasovanú na letnú sezónu, a to čo majú natrénované z nedávnej súťaže malých DH v Lednických Rovniach ešte trochu vylepšili. „Trenčianske hodiny“ zaberajú spoľahlivo na celé spektrum divákov a oživením bolo najmä tanečné spestrenie záverečného kankánu v podaní speváčok Moniky a Gabiky Michálikových.

Drotárov na pódiu vystriedalo osvedčené teleso - Bojnická kapela. Pochádza z kraja kde o dobrých hudobníkov núdza naozaj nie je. A je to aj na ich prejave poznať, radi ich privítajú na každom festivale.

Aký by to bol v dnešnej dobe festival, keby sa na ňom nezúčastnil aj zahraničný orchester. Musique folorique de Balbronn z Francúzka už sa orchestrom nazvať dá. Nielen preto, že počet hudobníkov je o niečo vyšší než dvanásť (orchestre nad 20 členov sa nám akosi zo slovenských pódií vytrácajú), ale hlavne že nezabúdajú na niektoré nástroje ako napr. flauta, ktoré tiež do orchestra patria. No a vidieť za dirigentským pultom dámu s taktovkou je na Slovensku naozajstný sviatok.

A potom to prišlo, na čo diváci trpezlivo čakali. Vynikajúca Drietomanka s excelujúcim Janom Múdrym. Nie že by som nevedel oceniť kvalitné výkony trúbkárov, klarinetistov, tubistov, spevákov. Ale ako tenoristovi, trombónista Jano Múdry naozaj mi pohladil dušu. Drietomanka je kapela ktorá vie o čom hrá a ďalšie chválenie by bolo zbytočným nosením dreva do lesa.

Záver festivalového bloku vystúpení patril Glórii. Glória – špičková kapela s vlastným kvalitným autorským zázemím, absolútna európska špička, majster Európy v profi triede 2000. Sólistické vystúpenia tentoraz zabezpečili trumpetisti a opäť „domáci“ trombónista Jano Múdry, ktorý to už nejaký čas ťahá na oboch stranách slovensko-českých hraníc (že by to bol práve ten dôvod, prečo Glória do Drietomy zavítala?). Glória sa postarala aj o zábavu tanečníkov a poslucháčov počas letnej noci.

Spoza rieky Moravy spolu s Glóriou pricestovala aj zásielka dobrého vína. Usporiadatelia pridali výborný guláš, na ohňostroj tiež nezabudli. Na záver iba krátko. Vysoko je nasadená latka!  Z Drietomy diváci pred záverečnou neodchádzajú!!!                                                                                    Peter Belavý, Považská Bystrica

 

Niektoré fotografie sú pre lepšiu ilustráciu prevzaté z internetovej stránky DH Drietomanka. Ďakujeme za pochopenie.


    

    

    

    

   

    

    

    

    

    

   

    

    

    

      

     

    

    

                        

    

    

 

        

 

    

 

        

Generačný čas: 14.409065246582ms, CMS system created by mr.Puetro0