Predstavenstvo informuje

 

PRVÝ FESTIVAL MAJSTROV DYCHOVEJ HUDBY - KANIANKA 2009

29.08.2009 - Admin

 

Dňa 22.8.2009 sa od 13:00 hod. v Kanianke uskutočnil jedinečný festival dychových hudieb pod názvom

FESTIVAL MAJSTROV DYCHOVEJ HUDBY.

Organizátormi festivalu boli: Obec Kanianka, Dom kultúry Kanianka a Dychová hudba Maguranka z Kanianky.

Na festivale sa  postupne  predstavili:

Hradištská kapela – Majster Slovenska 2001

Vištučanka – Majster Slovenska 2007

Maguranka z Kanianky – Vícemajster Európy v profesionálnej kategórii 2008 a Majster Slovenska 2005

Túfaranka zo Šakvíc (ČR) – Majster Európy v profesionálnej kategórii 2006

Dunajská kapela z Bristislavy – Majster Európy v profesionálnej kategórii 2004

Gloria z Vracova (ČR – Majster Európy v profesionálnej kategórii 2000

Programom sprevádzal moderátor Mgr.Pavol Ziaťko.

Aj napriek tomu, že počasie nebolo najpriaznivejšie, v Kanianke sa zišlo asi 1000 milovníkov dobrej dychovej hudby nielen z nášho regiónu ale takmer z celého Slovenska i z Českej republiky.

Festivalu sa ako hostia zúčastnili:

PhDr. Jozef Božík – podpredseda TSK,  František Tám – primátor mesta Bojnice

Ing. Helena Čavojská – starostka obce Poruba,  Karol Boško – starosta obce Lazany

Radomir Dupal – zástupca starostu z družobného mesta Frišták (ČR),  PhDr.Slavomír Solárik – Hlavný manažér Akadémie umení v Banskej Bystrici

Mgr.Adam Hudec – Čestný predseda Združenia dychových hudieb Slovenska,  Ján Jamriška – Predseda Združenia dychových hudieb Slovenska

Členovia obecného zastupiteľstva v Kanianke.

Na festivale boli ocenení významní ľudia, ktorí sa zaslúžili o rozvoj dychovej hudby v regióne a na celom Slovensku.

Mgr. Michalovi Galovec, Ing. Jozefovi Baláž  a Marián Chlpek.

Poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra PhDr. Jána Tazberíka CSc. im pri príležitosti životného jubilea odovzdali v zastúpení predseda a podpredseda poradného zboru pre dychovú hudbu,

Počas koncertu domácej dychovej hudby Maguranky sa uskutočnilo uvedie ich nového CD v poradí už 7. pod názvom MAGURANKA VESELÁ. Uviedli ho starosta obce Kanianka Emil Mendel a hudobný skladateľ, bývalý kapelník populárnej Malokarpatskej kapely Mgr. Adam Hudec. Po skončení festivalu do tanca i na počúvanie hrala 2 hodiny moravská dychová hudba Túfaranka. Je potešujúce, že na festivale sa zúčastnilo okrem strednej a staršej generácie aj množstvo mladých ľudí, ktorí svojím správaním ukázali, že i mladá generácia sa vie pri dobrej hudbe slušne a inteligentne zabávať. Poďakovanie patrí všetkým organizátorom, usporiadateľom a sponzorom, osobitne starostovi obce Kanianka Emilovi Mendelovi za vzornú prípravu a realizáciu 1. ročníka festivalu MAJSTROV DYCHOVÝCH HUDIEB v Kanianke.

 Mgr. art. Jozef Baláž


 

Dňa 22. augusta sa v krásnom prírodnom prostredí na ihrisku v Kanianke uskutočnil prvý ročník festivalu Majstrov dychovej hudby. Festival vznikol z iniciatívy Jozefa Baláža, kapelníka Maguranky, ktorý na festival pozval naozaj to najlepšie zo Slovenska a Moravy, o čom svedčili ich výkony a potlesk publika. Festival otvorili významní a známi ľudia, ktorí sa už dlhé roky venujú dychovej hudbe, Adam Hudec a predseda ZDHS Ján Jamriška ako aj starosta obce Kanianka.

Prvá dychová hudba, ktorá sa predstavila bola Hradištská kapela. Predviedla veľmi pekný výkon, čím ukázala, že na tento festival určite patrí. Zahrali známe skladby a aj menej známe, tak každý poslucháč si mohol prísť na svoje. Ďalšou v poradí bola dychová hudba z Vištuku, Vištučanka. Táto kapela má pomerne mladé obsadenie, ale na kvalite hrania a vystupovania to neubralo. Bolo úžasné vidieť, že i tak mladí ľudia fandia dychovke a dokonca sa jej aj venujú, čo povedal i Adam Hudec. Zahrali krásne piesne z ich repertoáru a nechýbali ani moderné talianske rytmy. Domáca kapela Maguranka zaujala najmä speváčkami, ktoré oslnili perfektne zaspievanou skladbou Waterloo a takisto úžasnými výkonmi mladých muzikantov. Po trojlístku slovenských kapiel nasledovala známa moravská kapela Túfaranka, ktorá zožala obrovský potlesk ešte len pri príchode na pódium. Vystúpením potvrdila, že sa stále drží na vysokej úrovni a zakaždým dokáže strhnúť publikum.

Dunajská kapela sa predviedla takisto vo vynikajúcej forme. Zahrali sólové skladby, ale i známe moravské a slovenské piesne a publikum si s nimi rado zaspievalo.

V závere sa predstavila druhá kapela z Moravy Gloria. Svižné piesne, „šmrncovné“ sólové výkony muzikantov a  krásne zaspievaný fantóm opery zavŕšili festival tak, že poslucháči si ešte vyžiadali prídavok.

Festival ale Glóriou neskončil, na menšom pódiu sa chystala už dychová hudba Túfaranka. Takže všetci, ktorí si chceli vychutnať Túfaranku dlhšie, mohli tak urobiť na zábave. Napriek nepriaznivému počasiu Túfaranka zahrala dve hodinky bez aparatúry, no zábava aj tak bola veľmi veľká a tancovalo sa až do desiatej večer.

Na záver treba povedať, že festival sa naozaj vydaril a bola by veľká škoda, keby sa ďalej nepokračovalo. Môžeme organizátorov len podporiť v snahe usporiadať ďalšie ročníky

                                                                                                                                                                                                                Monika a Gabika Michálikové

Fotopostrehy z atmosféry festivalu na pódiu i v zákulisí, prinášamjú spoločne z archívu usporiadatelia a ZDHS.


    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

     

    

     

 

     

 

  

    

Generačný čas: 22.558927536011ms, CMS system created by mr.Puetro0