Predstavenstvo informuje

 

11. ročník seminára mladých talentov inštrumentalistov a spevákov DH v Omšení v plnej spokojnosti

17.07.2010 - Admin

 Prinášame Vám postrehy zúčastnených na toto už jedenásť rokov prebiehajúce podujatie ZDHS na pomoc mladým sólistom, inštrumentalistom a spevákom dychovej hudby na Slovensku.

     Po roku je opäť sobota popoludní a prví účastníci prichádzajú zo všetkých kútov Slovenska do Omšenia, kde v nedeľu naplno začína týždenný seminár mladých talentov inštrumentalistov a spevákov dychovej hudby, ktorý už po 11. raz organizuje ZDHS pod vedením predsedu a za pomoci vybraných inštruktorov. Po príchode zisťujeme, že máme novú terasu a práve sa začínajú montovať aj markízy proti ostrému slniečku i dážďu. Do večere sme skoro všetci pohromade a po neodkladných formalitách, ubytovaní a poučení o správaní sa pri pobyte na seminári, ideme všetci spoločne obzrieť čo sa v dedine za ten rok zmenilo. Zistili sme, že zariadenie na Ihrisku, kde sa dalo občerstviť kofolou a zahrať stolný futbal, či biliard je v rekonštrukcii a teda nefunkčné, takže nám zostáva piváreň a pizzeria na námestí. Po ceste prichádza telefonát od  Omšenského starostu Jožka Marčeka ktorý je stále náš priateľ a podporuje dychovú hudbu v dedine,  že máme teda príležitosť byť v nedeľu pri slávnostnom otvorení nového cvičného ihriska s umelým trávnikom a predstaviť sa trochu Omšenčanom. Sľubujem, že prídeme a zahráme slávnostnú fanfáru a čosi aj s ľudovej tvorby pre potešenie. V pivárni sa trochu občerstvíme a dáme si pizzu a tiež popozeráme majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré práve bežia v telke a vraciame sa do Bellovho domu, aby sme mohli naplno začať v nedeľu cvičiť a uskutočniť aj prvú akciu otvorenie ihriska. To sa nám podarí bez problémov na záver ešte naši chlapci vyhrajú v priateľskom zápase s výberom Omšenia dosť vysoko, že už po desiatom góle prestávajú rátať skóre. Týždeň prebieha podľa plánu, pripravíme a nacvičíme niekoľko nových sólových skladieb, hlavne pre nových mladých sólistov a vylepšíme aj stály koncertný repertoár, ktorý sa obmieňa podľa zostavy a možností zúčastnených seminaristov. Ako každý rok si urobíme večer s grilovaním a besedou a v piatok po kontrolnej skúške, čo sme za týždeň zvládli a obede sa na čas rozídeme do svojich domovov, aby sme sa opäť v rovnakom zložení zišli na Tvorivú dielňu pod záštitou NOC práve tu. 17.7.- 22.7.2010 s uskutočnením koncertov a záverečného vystúpenia na Dychfeste vo Vištuku, ktoré je aj akýmsi vrcholom oboch podujatí v tomto roku. Pred odchodom sa všetci na čas rozlúčime s tímom správkyne Bellovho domu p. Evkou Bielikovou, jej manželom a dcérou a teraz už o rok staršou začínajúcou speváčkou vnučkou Sabinkou, poďakujeme sa za starostlivosť a dobré jeddlo a zabezpečíme si ďalší pobyt na tvorivej dielni v auguste. Takže! Do videnia 17.8.2010.                   (Jamriška)

     V dňoch 3. – 9. júla 2010 sa už tradične konal „Seminár mladých talentov inštrumentalistov a spevákov dychovej hudby“ v Bellovom dome v Omšení, ktorý prebiehal pod vedením predsedu ZDHS Jána Jamrišku už po 11 raz. Práve vďaka nemu sa tu stretlo množstvo mladých  talentovaných hudobníkov takmer z celého Slovenska.

     Ako bolo už spomenuté, seminár sa „naštartoval“ v priebehu nádherného, slnečného prvo-júlového víkendu, počas ktorého sme sa tu postupne schádzali. Tento rok bol opäť výnimočný a špecifický. Už hneď na úvod nášho stretnutia v Omšení, sme dostali pozvanie zúčastniť sa podujatia pri príležitosti „otvorenia nového ihriska“ práve tu v Omšení. Hlavným bodom  tohto podujatia bola slávnostná Fanfára, ktorá, ako inak, zaznela v podaní mladých hudobníkov pod taktovkou predsedu ZDHS a vedúceho seminára p. Jamrišku. No a po tomto slávnostnom otvorení sa mohol začať hrať futbal, na ktorom samozrejme nechýbali aj „naši chlapci“ – muzikanti a dievčatá, ako ich úspešné povzbudzovačky proti domácemu mužstvu.

     V ďalších dňoch sme už pokračovali v plnom nasadení. Pracovali sme  aj individuálne po sekciách, kde sme si mohli navzájom vymeniť svoje zručnosti a schopnosti v hre na jednotlivé dychové nástroje, popracovať s výrazom, prejavom, zosúladením, a takto načerpať nové skúsenosti a obohatiť svoje schopnosti.  No a aký by to bol orchester bez speváčok? Tohto ročníka sa zúčastnili dve mladé, šarmantné speváčky Janka a Gabika, s ktorými sme spoločne, ako jeden veľký orchester, nacvičovali hudobný program, ktorý uvedieme počas nášho druhého stretnutia v podobe koncertíkov po okolí a na celoslovenskom Dychfeste vo Vištuku.

    Posledný deň sme zakončili grill-party, o ktorú sa nám postarali naši chlapci  - muzikanti z DH Bánovčanka, čím sme sa presvedčili aj o ich kuchárskych zručnostiach. V dobrej nálade a spokojní so svojou prácou, ktorú sme odviedli  na tomto sústredení, sme sa rozlúčili a odniesli si opäť nové poznatky.

     Už teraz sa tešíme na naše najbližšie stretnutie.                                                                                  (Anna Breza)

 


 

                                        

    

                                      

   

                                      

   

                                    

          

    

          

 

   

  

Každý z nás má nejaký talent. Je len na nás ako ho podchytíme a ďalej s nim nakladáme. O správne smerovanie mladých talentovaných muzikantov sa pravidelne začiatkom júla stará predseda ZDHS pán Ján Jamriška.  Mňa po prvýkrát oslovil pred 10. rokmi a vtedy nás v Omšení bolo 6 mladých chalanov, ktorých sa za týždeň snažil naučiť čo najviac z muzikantského umenia. To sa písal rok 2000.

Dnes sa píše rok 2010 a po pár rokoch som sa opäť dostal medzi partiu skvelých mladých muzikantov, výborných ľudí, ktorí majú radi dychovku a svojou hrou rozdávajú radosť ostatným. Z Bellovho domu znel zvuk trubky, tenoru či tuby presne ako pred tými 10. rokmi. Rozdiel bol asi len v počte účastníkov tohto semináru. Inak všetko prebiehalo ako predtým. Denný režim spočíval v doobednej skúške, po obede chvíľka oddychu a potom sa pokračovalo v skúšaní. Kratučká skúška a zopakovanie vecí nacvičených cez deň bola na programe po večeri. A potom bol voľný program, zábava. Tradične jeden večer bol venovaný grilovačke, ku ktorej každý priložil ruku k dielu.

Čiže ako „pamätník“ tohto semináru môžem konštatovať, že tento seminár je stále na výbornej úrovni a stále plní poslanie, s ktorým ho pán Jamriška organizuje a zaspomínať na dobu, keď sa to začínalo bolo veľmi príjemné.

Celé naše snaženie vyvrcholí na Dychfeste 2010, ktorý sa bude konať vo Vištuku. Verím, že  tak ako po minulé roky zostane tradícia zachovaná a my si neurobíme hanbu pred ostatnými muzikantmi.

Mgr. Ondrej Melišek

Prinášame na dokreslenie ešte pár fotopostrehov z iného dievčenského fotoaparátu.

  

 

 

   

   

   

   

   

     

     

 

 


   

 

 

 

 

 

Generačný čas: 13.062000274658ms, CMS system created by mr.Puetro0