Spolky a Kraje informujú


Tridsaťročná Fatranka

26.11.2011 - Užívateľ: 50103

Dychová hudba Fatranka si v tomto roku pripomína 30. výročie od svojho založenia, čo je v živote človeka už poriadny kus cesty. V našom prípade je to dosť hrubá kniha, ktorej stránky sú popísané tými najrozmanitejšími životnými príbehmi muzikantov. Za toto obdobie sa ich v súbore vystriedalo viac ako dosť. Menovite spomeniem Pavla Bienika, jeho prvého dirigenta. Samozrejme, na to by bolo treba celú samostatnú kapitolu. 


Súbor za toto obdobie účinkoval na rôznych podujatiach doma i v zahraničí, či už súťažných, alebo najrôznejších prehliadkach dychových hudieb. Za všetky spomeniem jeho úspešné vystúpenie v anglickom meste Oldham (1996) alebo účinkovanie v našom družobnom meste belgickom Essene (2003). Máme za sebou aj úspechy v účinkovaní na súťažných podujatiach. Za zmienku stojí umiestnenie v striebornom pásme na súťažnej prehliadke MDH v Lednických Rovniach (1999) alebo získanie ceny za osobitý umelecký prínos na súťažnej prehliadke VDO v poľskom meste Bielsko-Biala (2009). Samozrejme, okrem takýchto podujatí sú to každoročné vystúpenia v rámci kultúrneho hudobného leta, či už u nás v Žiline, alebo blízkych Rajeckých Tepliciach. Naše umenie mohli ľudia obdivovať snáď v každom kúpeľnom meste na Slovensku. 

Repertoár sa snažíme každý rok prispôsobovať čo najširšej skupine poslucháčov. Nezabúdame na seniorov, ktorí stále tvoria našu najväčšiu skupinu priaznivcov. Tu spomeniem večne zelené melódie, ktoré sú v našom repertoári pod názvom „Nestarnúce melódie“ (Lístoček z brezy, Rád polku mám alebo Diridonda). Ale myslíme aj na mladšiu generáciu, ktorej sme v našom repertoári venovali tiež miesto. Z hrávaných skladieb spomeniem zmes evergreenov nestarnúcej skupiny BEATLES, úpravy skladieb našich, ale aj zahraničných interpretov populárnej hudby - Heleny Vondráčkovej, Karla Gotta a iných. Nechýbajú ani skladby pre sólové nástroje, keďže v našich radoch máme aj výborných muzikantov sólistov - napríklad Valčík pre dva klarinety od Adama Hudeca. 

V súčasnosti má súbor 15 členov, z toho traja sú speváci. Pre kapelu sú vždy tým najväčším ocenením a zadosťučinením ohlasy a reakcie poslucháčov, ktorí na naše koncerty chodia a sú zároveň aj tým najlepším meradlom našej kvality a práce. V tomto roku v septembri nám vyšlo v poradí druhé CD pod názvom „Za krásny úsmev“, ktoré je tiež tak trochu zavŕšením našej niekoľkoročnej práce. Samozrejme, len my vieme s akými problémami sme sa museli potýkať, kým uzrelo svetlo sveta, ale o to väčšiu radosť budeme mať, keď zistíme, že hudba ktorú hráme, má moc rozdávať ľuďom radosť do ich príbytkov a sŕdc. A je jedno, či nás budú počúvať doma pri rádiu, alebo na našom koncerte. 

Martin Oboňa

kapelník a umelecký vedúci

Generačný čas: 15.974998474121ms, CMS system created by mr.Puetro0