Fórum

 


Vloženie príspevku


* Meno:
* E-mail:
* Text:
* Antispam: - Zameňte "SPAM" za DRUHÉ písmeno vášho mena.
 

( * - povinné vyplniť )


Upozornenie pre prispievateľov do FÓRA ZDHS: Predstavenstvo ZDHS na zasadnutí dňa 19.11.2011 prijalo toto uznesenie: administrátor z internetovej stránky vymaže a bude mazať: príspevky dehonestujúce prácu a poslanie ZDHS, príspevky vybočujúce z medzí slušného správania, anonymné príspevky (príspevky bez skutočného mena prispievateľa – označené iba prezývkou), reklamné inzeráty nečlenov ZDHS. (členovia ZDHS umiestňujú svoje ponuky v sekcii Burza cez vydané ID a heslá spolkov ZDHS). 


ZDHS | zdhs.sk@gmail.com | 23.10.2023 (19:27 hod.)

Mimoriadna Konferencia ZDHS v sobotu 21. októbra 2023 v Bojniciach schválila po pripomienkovaní členov spolkov nové Stanovy ZDHS. Ďakujeme JUDr. Jánovi Garančovskému za prípravu a zapracovanie všetkých pripomienok, ktoré naše stanovy posunuli potrebám novej doby.

ZDHS | zdhs.sk@gmail.com | 13.10.2023 (14:24 hod.)

Na základe uznesenia Predstavenstva ZDHS zo dňa 15. 04. 2023 v Považskej Bystrici, Vás pozývame na Mimoriadnu Konferenciu ZDHS, ktorá sa uskutoční v sobotu 21. októbra 2023 v ZUŠ Bojnice, Sládkovičova 12 Bojnice. Časový harmonogram: Prezentácia - 9:30-10:00 hod. Začiatok MK - 10:00 hod. Obsahom programu bude pripomienkovanie a schválenie nových Stanov ZDHS. Od Vás potrebujem spätnú väzbu - potvrdenie účasti na Mimoriadnej Konferencii ZDHS dňa 21.októbra 2023 v ZUŠ v Bojniciach - termín do 16. októbra 2023.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 28.09.2023 (07:19 hod.)

Malokarpatská kapela - Išiel Janíček poľovať (1984) Keďže máme konečne moratórium a aspoň 48 hodín nebudeme musieť počúvať hádky politikov - navrhujem (ako relaxáciu) - pozrieť si v kľude televíznu reláciu Išiel Janíček poľovať, v ktorej spievame piesne o lesoch, poľovníkoch, zvieratkách a pod. Ospravedlňujeme sa za zníženú technickú kvalitu obrazu. V tejto televíznej relácii po prvýkrát zaznela skladba Išiel jáger cez horu - variácie pre dve trúbky, ktorá bola odvtedy veľakrát hraná v celej Európe najlepšími kapelami. Len tak na okraj - počul z vás niekto v predvolebných televíznych debatách aspoň jednu vetu o tom, ako treba rozvíjať kultúru na Slovensku??? Ja nie... Príjemný relax želá Adam Hudec

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 24.09.2023 (07:04 hod.)

Novomestská nota 2023 Včera, 23.9. sa uskutočnila autorská súťaž nových skladieb pre dychové hudby - Novomestská nota. 11 ročník tejto súťaže, ktorú organizuje Združenie dychových hudieb Slovenska v Novom Meste n/V. mal dobrú úroveň, škoda že nám spočiatku počasie neprialo. Aj tak však všetko prebiehalo podľa scenára. Súťažilo 15 nových skladieb v troch kategóriách. Cenu divákov, ktorí tiež mohli hlasovať, získala polka A.Maděru a P.Pavlecha s názvom - Slivovica. Táto pieseň vyhrala aj v bodovaní odbornej poroty, takže sme mali vzácne rovnaký názor ako diváci. 2.miesto v tejto kategórii získal valčík Ikova Kopáčika s názvom V tej našej dedinke. 3.miesto si odniesla valčíková pieseň Miroslava Čapáka Smutne zvony bijú. V kategórii orchestrálnych skladieb zvíťazila polka Martina Kučeru s názvom Pre Zuzanku, druhú cenu obdržala polka Dianka od Alojza Ližičiara a tretí skončil Jarný valčík Róberta Nováka. V kategórii úprav ľudových piesní získal najviac bodov známy valčík Na tom našom nátoníčku v úprave Martina Kučeru. Súťaž kvalitne nacvičil festivalový orchester - teda dychová hudba Maguranka z Kanianky, ktorú dirigoval Jozef Baláž. Veríme, že viaceré skladby z tejto súťaže si nájdu uplatnenie v programoch slovenských dychových hudieb. Tešíme sa na 12.ročník NN v roku 2025. Adam Hudec, predseda odbornej poroty.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 30.08.2023 (08:49 hod.)

ZDHS 19 h · Tvorivé dielne Združenia dychových hudieb Slovenska 2 d. · 12. -19. augusta 2023 sme v Tesároch robili muziku. Mladú sviežu. Nedávne tvorivé dielne Združenia dychových hudieb Slovenska s najnižším vekovým priemerom za posledné roky prebehli kultivovane a so zanietením všetkých účastníkov. Tí v počte 83 boli rozdelení medzi hudobníkov a mažoretky. Z hľadiska hudobných nástrojov sme vytvorili 2 zoskupenia. Mladší a starší hudobníci, alebo lepšie - deti a mládež. Tí mladší, s minimálnou orchestrálnou praxou, nacvičili 3 skladbičky. Starším, v takmer plnom obsadení veľkého dychového orchestra (chýbali iba fagoty a hoboje), pod taktovkou Maroša Švoňavu sa podarilo pripraviť hodnotný program pozostávajúci z 5 skladieb. Svoj program, podobne ako aj v predchádzajúcich ročníkoch, pripravili mažoretky pod vedením Ľudmily Šuňalovej. Nové choreografie so sebou priniesli 2 lektorky od mažoretiek Diana zo Žiliny - Viktória Čelková a Simona Kačeriaková. Účastníci tvorivých dielní pracovali aj v rámci svojich nástrojových sekcií pod vedením zanietených a skúsených lektorov a tiež pod vedením hosťujúcich lektorov. Už v prvý deň podujatia ku nám zavítal Stanislav Masaryk - 1. trúbkar Českej filharmónie. Venoval sa najmä trúbkarom ale aj ďalším hudobníkom, hrajúcim na nátrubkové nástroje. Sme radi, že tam mohol s nami zotrvať niekoľko dní. V stredu sme privítali ďalších hudobných pedagógov a interpretov: Peter Solárik sa venoval bicistom, Martin Uherek saxofónistom, Andrej Sontag trúbkarom, Roman Toman pozaunistom, tenoristom a barytónistom. Lesné rohy vynikajúco manažovala Renáta Soláriková. Orchester vzniknuvší na tomto podujatí nacvičil a predviedol Zvučku tvorivých dielní, ktorú nám venoval hudobný skladateľ Adam Hudec a sám ju aj dirigoval. V popoludňajších hodinách sa venoval deťom aj v rámci diskusie. Počas celého týždňa boli účastníkom k dispozícii hudobníci a hudobní pedagógovia: Zorka Mrvová - flauta, pikola zobcová flauta, Ľubica Špačková - spev, Ladislav Podkamenský a Ivan Országh - klarinety, saxofóny, Karol Podoliak - tuby a bicie, Vratislav Skaličan a Vladimír Dianiška - trúbky. Vo voľnom čase prebrali taktovku animátori pod vedení Silvie Boreckej a Zorky Mrvovej - Ema Madziová, Martin Rybanský. Administratíva a ekonomika: Paľko Špaček. Zdravotníčka: Anka Mešinová. Ďakujem všetkým za spoluprácu. Postupne budeme pridávať ďalšie informácie, spomienky, fotografie atď. Projekt tvorivých dielní ZDHS z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia - hlavný partner podujatia. Ostali pri nás aj tradiční partneri - Hudobný fond a SOZA. Ďakujeme za podporu.

Peter | dhgrinavanka@gmail.com | 11.05.2023 (16:29 hod.)

Grinavanka FEST 2023 - 3. jún 2023 Organizátori podujatia Dychová hudba Grinavanka a Grinavský Janko Vás srdečne pozývajú na VII. ročník festivalu dychových hudieb s medzinárodnou účasťou Grinavanka FEST 2023, krorý sa uskutoční dňa 3. júna 2023 od 15:00 hod. na nádvorí reštaurácie Grinavský Janko, Myslenická 79 v Pezinku. Tešiť sa môžete na vystúpenie DDH Hradišťanka - majster Slovenska 2022, DH Grinavanka - majster Slovenska 2022, DH Maguranka, DH Vištučanka a Slováckej dechovky Miločanka. Sprievodným slovom sa Vám prihovorí Mirka Záhumenská a Ľubomír Tahotný. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Mesto Pezinok a Sociálny a kultúrny fond SOZA.

Peter Feder | dhgrinavanka@gmail.com | 16.03.2023 (08:57 hod.)

TVOR BA 2023 - MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL TVORIVOSTI Už štvrtý rok do hlavného mesta prišli najlepší neprofesionálni umelci z celého Slovenska – víťazi celoštátnych postupových súťaží vyhlasovaných Národným osvetovým centrom. Festival TVOR•BA je určený pre všetkých, ktorí umelecky tvoria, pre tých, ktorí majú radi umenie alebo sa o ňom chcú dozvedieť viac. Organizuje ho Národné osvetové centrum, štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR, ktorá podporuje rozvoj kultúrnych, osvetových a umeleckých aktivít v miestnych a regionálnych podmienkach. Tento rok sa na festivale prezentovala svojim vystúpením aj Dychová hudba Grinavanka - aktuálny Majster Slovenska. Na festivale sa predstavili aj ďalší Majstri Slovenska vo svojich kategóriach - DDO Hradišťanka, MDH Brezno a ako hosť festivalu vystúpil FOR Bratislava.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 02.03.2023 (03:36 hod.)

Vážení kolegovia v oblasti dychovej hudby. Každý rok vypisuje Slovenský ochranný zväz autorský - Sociálny a kultúrny fond SOZA - výzvu na podávanie žiadostí na podporu projektov aj v oblasti dychovej hudby. Všetky potrebné informácie nájdete na strane: https://moja.soza.sk/.../grantova-vyzva-socialneho-a... Ak sa chystáte tento rok napr. nahrať nový CD nosič aj so skladbami slovenských autorov, alebo organizujete významnejší festival dychových hudieb - môžete požiadať o príspevok na vaše aktivity. Žiadosť treba zaslať do 31.3.2023 , v apríli Rada SKF vyberie žiadosti a Dozorná rada SOZA ich schváli 10.5.2023. Využite túto možnosť. Adam Hudec, člen Dozornej rady SOZA https://moja.soza.sk/.../SOZA_SKF_Ziadost%20o%20financny... https://moja.soza.sk/.../SOZA_SKF_Ziadost%20o%20financny...

ZDHS | zdhs.sk@gmail.com | 19.12.2022 (20:50 hod.)

Združenie dychových hudieb Slovenska vyhlasuje autorskú súťaž Novomestská nota 2023. Začiatok súťaže - 1. január 2023. Súťažné príspevky posielajte do 31. marca 2023. Viac v propozíciách, ktoré nájdete na našom webe zdhs.sk na podstránke Aktuality. Po kliknutí na ikonu pdf sa Vám zobrazia propozície na rok 2023.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 13.12.2022 (08:57 hod.)

Adam Hudec 1 h · Zdieľané s Verejné Dni národností 9.12.2022 v Tótkomlóši (Maďarsko) a 10.12.2022 v Nadlaku (Rumunsko) Slovenská národnostná samospráva v Slovenskom Komlóši zorganizovala dvojdňové stretnutie Slovákov žijúcich na „Dolnej zemi“. V piatok 9.12. sa uskutočnil slávnostný koncert v Slovenskej škole v Tótkomlóši, na ktorom boli odovzdávané najvyššie vyznamenania Slovenskej samosprávy v Maďarsku – ocenenie „ Za komlóšskych Slovákov “. Takáto ocenenie bolo udelené aj mne, za „ aktívnu činnosť v oblasti slovenského národnostného života “. Na tomto podujatí v obidvoch mestách sa zúčastnili najvyšší predstavitelia miest Slovenský Komlóš a Nadlak (primátori a viceprimátori Tótkomlóša a Nadlaku, predstavitelia žúp, predstavitelia Slovenskej národnostnej samosprávy v Maďarsku z Budapešti, riaditelia kultúrnych domov, Slovenských škôl, hovorca Slovákov v maďarskom parlamente a mnohí ďalší). Týmto vyznamenaním ocenili moju spoluprácu so Slovákmi, žijúcimi na juhu Maďarska a najmä za 32 ročnú spoluprácu s vynikajúcim mládežníckym orchestrom zo Slovenského Komlóša vedeným Jánošom Krcsmérym. Prvé kontakty sme mali s nimi - ja osobne za ZDHS - v roku 1990, kedy sme vymysleli a aj zrealizovali spoločný koncert na 5.ročníku Bratislavských slávností dychových hudieb v novembri 1990 v PKO v Bratislave s názvom Slováci vo svete, ale doma je doma – kde účinkovali orchestre zo Slovenského Komlóša (HU) Nadlaku (RO) a Selenče (YU) (Viacej sa o tomto podujatí dozviete v knihe To bola Malokarpatská kapela na stránkach 126 až 131). Odvtedy naše kontakty stále realizujeme, či už početnými návštevami v Tótkomlóši ale aj mnohými spoločnými koncertmi tohto orchestra na Slovensku, alebo slovenských orchestrov u nich. Po odovzdaní ocenení na koncerte najskôr vystúpila hosťujúca kapela Nadlačanka z Rumunska a potom predviedol vynikajúci výkon domáci orchester. Začali koncertnou skladbou s názvom Slováci v Maďarsku, ktorú som pre nich urobil na základe špeciálnej požiadavky Slovenskej národnostnej samosprávy a použil som v nej najznámejšie piesne Slovákov zo siedmych žúp celého Maďarska. Potom perfektne zahrali koncertné skladby Z.Kodálya a J.Brahmsa, ja som oddirigoval moju Zuzanka polku, tótkomlóšsky orchester zahral s veľkým úspechom (a aj s prídavkom) koncertnú skladbu, ktorú som im urobil už dávnejšie – Komlóšske čardáše. Koncert sme ukončili skladbou Karola Pádivého Slovenský pochod, kde som dirigoval spoločne hrajúce obidva orchestre. Bol to krásny koncert vyjadrujúci spoluprácu a vzájomnú úctu Slovenska a dvoch miest na „Dolnej zemi“, kde taktiež žijú Slováci. Druhý deň – 10.12 .2022 – sme absolvovali podobné podujatie aj v meste Nadlak v Rumunsku (ležiacom na hranici s Maďarskom, 40 km od Tótkomlóša). Mesto Nadlak má 8.000.-obyvateľov a okolo 50 % sa hlási k slovenskej národnosti. Všetci vyššie menovaní predstavitelia Tótkomlóša i Nadlaku sa zúčastnili aj na tomto koncerte, opäť účinkovala DH Nadlačanka a MDO Tótkomlóš s podobným programom, ako deň predtým v Slovenskom Komlóši. Dychovú hudbu Nadlačanka som dirigoval vo valčíku Tá nadlacká fara, ktorý som v 90-tych rokoch skomponoval na text M.Iršu a venoval ho DH Nadlačanka. Pred tým som do mikrofónu odpovedal na otázky kapelníka Nadlačanky Ondreja Urama o prvých kontaktoch s ich kapelou v roku 1990 (viď kniha, strana 126-131). Za spoluprácu s ich kapelou sa poďakoval primátor mesta a odovzdal mi Ďakovný list mesta Nadlak. Potom opäť vynikajúco predviedol svoj koncertný program MDO zo Slovenského Komlóša. Záverečný Pádivého pochod sme dirigovali všetci traja dirigenti s veľkým úspechom a potvrdením vzájomnosti Slovákov žijúcich v rôznych častiach Európy. Okrem množstva rozhovorov s čelnými predstaviteľmi obidvoch krajín, poskytol som viacerých rozhovorov pre maďarskú televíziu, sme sa dohodli na ďalšej spoluprácu ZDHS a maďarského i rumunského súboru, napr. na príprave podujatia v roku 2024, keď MDO v Tótkomlóši bude oslavovať 55.výročie založenia a počas štvordňového festivalu bude jeden deň venovaný orchestrom z celého Maďarska, v ktorých účinkujú hudobníci, majúci slovenské korene a samozrejme aj hostia festivalu zo Slovenska, dva špičkové slovenské súbory v programe nazvanom Slovenský deň. Adam Hudec

Stránkovanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Generačný čas: 22.332906723022ms, CMS system created by mr.Puetro0