Fórum

 


Vloženie príspevku


* Meno:
* E-mail:
* Text:
* Antispam: - Zameňte "SPAM" za DRUHÉ písmeno vášho mena.
 

( * - povinné vyplniť )


Upozornenie pre prispievateľov do FÓRA ZDHS: Predstavenstvo ZDHS na zasadnutí dňa 19.11.2011 prijalo toto uznesenie: administrátor z internetovej stránky vymaže a bude mazať: príspevky dehonestujúce prácu a poslanie ZDHS, príspevky vybočujúce z medzí slušného správania, anonymné príspevky (príspevky bez skutočného mena prispievateľa – označené iba prezývkou), reklamné inzeráty nečlenov ZDHS. (členovia ZDHS umiestňujú svoje ponuky v sekcii Burza cez vydané ID a heslá spolkov ZDHS). 


František Féder | fff@rsb.sk | 15.11.2011 (06:43 hod.)

Vážení priatelia,muzikanské nebo včera prijalo Blahoslava Šmišovského.Jeho snád najznamejšia pieseň, "Tys falešná frajarko"už počuť tam hore. Venujte mu prosím,tichu spomienku. Slávku,budeš nám chýbať.Česť jeho pamiatke.

Adam Hudec | hudec1@chello.sk | 30.10.2011 (11:04 hod.)

Koniec legendárnej kapely Blaskapelle Makos – legendárna rakúska, ale aj európska kapela, včera ukončila svoju činnosť záverečným koncertom vo Festhalle v meste Schäffern. Od roku 1981 doteraz bola táto rakúska kapela 30 rokov vzorom dobrej dychovej hudby malého obsadenia, najmä v Rakúsku, ale aj v Nemecku, Švajčiarsku, Holandsku, atď. Makosovci ako prví v Rakúsku objavili v 80.-tych rokoch kvalitu československej dychovej hudby a začali ju presadzovať aj v Rakúsku. Ich vzory boli nielen Moravanka či Mistříňanka, ale aj Malokarpatská kapela. Našu hudbu nahrávali na CD-čka, s veľkým úspechom ju hrali na verejných koncertoch po celej Európe a pomohli mnohým našim skladbám stať sa v západnej Európe známymi a populárnymi (napr. Išiel jáger cez horu, Prázdniny so strýcom Rafaelom, Trará es brent, Polka pre trúbku, atď.) Keďže to boli moji dobrí (muzikantskí ale aj rodinní) kamaráti viac ako 25 rokov, bol som pozvaný na ich záverečný koncert, kde som mal možnosť v 10 minútovom rozhovore s Hansim Makosom povedať asi 1500 fanúšikom dobrej dychovej hudby čo to o našej spolupráci, o našej – českej, moravskej či slovenskej dychovej hudbe a povedať im za nás všetkých „Danke schön“ za kvalitnú hudbu, ktorú 30 rokov produkovali i za propagáciu našej dychovej hudby vo svete. Koncert mal fantastickú atmosféru a aj vysokú kvalitu. Až prekvapivo vynikajúce sólistické výkony už nie najmladších členov kapely – vrátane trubkára Hansa Makosa , či Es klarinetistu, tenoristu či trubkárov boli odmeňované frenetickým potleskom. No a ich záverečný koncert – hoci mal plánovaný koniec na 23.00 hod. – skočil až o 1.00 hod ! Ľudia ich jednoducho nechceli pustiť z pódia... Stále znelo známe: Zugabe ! a prídavok za prídavkom sa valil jeden za druhým. U nás neznámy spôsob skandovania – keď z 1500 ľudí v hale stojí viac ako 1000 ľudí na stoloch ! majú ruky nad hlavami a neuveriteľným randálom povzbudzujú a fandia muzikantom na pódiu. Skrátka – iný kraj iný mrav.... Je škoda, že takáto vynikajúca populárna kapela skončila svoju činnosť. Avšak treba vedieť v ten pravý čas odísť ( nie všetkým kapelám sa to podarilo...). Treba vedieť odísť na vrchole svojej kvality a to včera Blaskapella Makos dokázala. Adam Hudec

Adam Hudec | hudec1@chello.sk | 27.10.2011 (08:35 hod.)

Uragán výbornej dychovej hudby Včera, 26.10.2011 sa vo V.Bíloviciach uskutočnil jubilejný koncert pri príležitosti 10.výročia vzniku jedinečnej dychovej hudby moravských a slovenských hudobníkov – Vlado Kumpan a jeho muzikanti. Natrieskaná sála (okolo 1000 divákov) kultúrneho domu vo V.Bíloviciach bola svedkom 3,5 hodinového super koncertu nášho žánru. O „Kumpanovcoch“ hovoriť, že sú skvelí muzikanti – či už v súhre, štýle prevedenia, alebo v sólistických výkonoch – je nosením dreva do lesa. Veď všetci priaznivci tohto žánru poznajú fantastický nátisk a interpretáciu najťažších pasáží, aké sa dajú na trúbke či krídlovke vôbec zahrať – v podaní Vlada Kumpana. Ale aj sólistické výkony Roba Kozánka na tenor, Peťa Smolára na tubu, klarinetistov, pozaunistu a vôbec všetkých – boli opäť balzamom na dušu všetkých, ktorí majú radi tento žáner. Okrem tradičného repertoáru Majstrov Európy z roku 2003, ktorý získali v švajčiarskom Seedorfe, sa s Kumpanovcami predstavili aj známi hostia – trubkári J.Kejmar a J.Slabák, speváci Jožka Černý a súrodenci Baťkovci. Kumpanovci – oveľa viac oceňovaní v zahraničí ako u nás doma – za 10 rokov svojej existencie posunuli latku interpretácie dychovej hudby k maximu, čo sa dá v tomto žánri dosiahnuť. Želáme im, aby ešte veľa rokov kvalitne reprezentovali moravskú a slovenskú dychovú hudbu doma i v zahraničí tak, ako včera na ich jubilejnom koncerte.

peter feder | peterfedering@gmail.com | 27.10.2011 (06:02 hod.)

Výborný včerajší koncert vo Veľkých Bíloviciach.Vlado Kumpán so svojimi muzikantami ukázali veľké muzikantské majstrostvo, klobúk dolu.Pre mňa čerešničkou ešte nestárnucí, stále výborný Janko Slabák. Kumpánovým muzikantom želám do ďalších rokov veľa veľa úspechov a verných poslucháčov doma i v zahraničí. Pridám ešte jeden oznam: v peziskom kultúrnom centre sa uskutoční 13.11.2011 o 18,00 hod. koncert MORAVANKY Jána Slabáka,

Spáž | pavelspaz@gmail.com | 08.10.2011 (15:58 hod.)

Do istej miery súhlasím s tebou Peťo, ale ja si myslím, že neaktuálnosť stránky nie je problémom len so súčasným adminom, či jeho vekom, ale aj o nezáujem ju aktualizovať samotnými členmi kapiel. Tí predsa môžu pridávať akcie do kalendára, či prispievať do fóra. A zmazať ju z obľúbených by bola chyba, lebo verím, že už onedlho sa zmení situácia v ZDHS k lepšiemu. Ale pre to musíme niečo urobiť všetci a nie len pár jednotlivcov.

Peter Burica | novodur@zoznam.sk | 08.10.2011 (00:09 hod.)

Čo by ste chceli k tomuto čo sa tu nedeje dodávať?Žiaľ, takto to skrátka (ne)funguje.Je ľahké kritizovať-to ano, avšak pokiaľ samotný tvorcovia stránky neusúdia že nestíhajú a nepotrebujú pomocnú ruku, tak sa s tým nedá nič robiť....tiež sem idem pozrieť max. raz za mesiac - a už rok zisťujem, že si zrejme odmažem túto stránku z "obľúbených položiek" vo vyhľadávači.Nuž ,čo už....Všetci starneme rovnako-bez urážky.S pozdravom Peťo Burica

Janko | novic@pobox.sk | 06.10.2011 (11:55 hod.)

DOBRÁ STRÁNKA ALE DLHODOBO NEAKTUÁLNA. ROBTE PROSÍM VÁS S TÝM NIEČO - JE TO HANBA! (vyjadrite sa k tomu aj ostatní nech sa čosi stane)

Spáž | pavelspaz@gmail.com | 21.09.2011 (16:36 hod.)

Adam, ďakujeme za sprostredkovanie dojmov z dobre utajovaných akcií!!!

Adam Hudec | hudec1@chello.sk | 20.09.2011 (15:07 hod.)

17.septembra sa uskutočnil už 6. ročník Celoslovenskej autorskej súťaže ZDHS pod názvom Novomestská nota 2011. V krásnom prostredí zaplneného námestia v Novom Meste nad Váhom odznelo 18 nových piesní pre dychové hudby v troch kategóriách. V kategórii spracovania ľudovej piesne pre DH získala ocenenie pekná ťahavá pieseň v úprave Ivana Šmatláka – V tom Pukanci. V kategórii orchestrálnych skladieb pre DH získali: 3 miesto - Jozef Baláž za skladbu Večerná nálada, 2. miesto – Peter Burica za valčík Deja vu a 1. miesto - Jozef Hepner za Hornonitriansku polku. V kategórii skladieb pre DH so spevom na 3. mieste skončila pieseň autorov P.Šianskeho a F.Láliša s názvom Dúha, na 2. mieste sa umiestnila polka, ktorej hudbu i text napísala známa ľudová rozprávačka Aťa Klimová a dala jej názov Bošácka polka, no a víťazstvo v tejto kategórii si odniesla valčíková pieseň autorov Petra Buricu a M. Apolenovej s názvom Holubienka. 18 nových skladieb do súťaže pripravila a na pódiu predviedla Festivalová DH vedená Jozefom Balážom. Piesne z orchestrom interpretovali spevácki sólisti DH Maguranka a Nadličanka. Veríme, že z tohto veľmi vydareného podujatia sa aspoň niektoré nové piesne postupne udomácnia v dychových hudbách Slovenska.

Adam Hudec | hudec1@chello.sk | 20.09.2011 (15:05 hod.)

10. a 11.septembra 2011 sa uskutočnila Celoštátna súťaž VDO v Považskej Bystrici spojená s 19.ročníkom Dychfestu ZDHS. Súťaž VDO mala veľmi dobrú kvalitu, niektoré výkony orchestrov boli skoro na profesionálnej úrovni (VDO Hornonitrie a VDO ZUŠ Považská Bystrica). Hosť festivalu z Chorvátska – VDO Gradska Glazba Metkovic – mládežníci v tomto orchestri predviedli sympatický výkon. Štandardný výkon podal VDO Železiarne Podbrezová – dirigovaný Jozefom Kráľom. Oba tieto orchestre skončili v zlatom pásme. VDO ZUŠ Považská Bystrica dirigovaný Michalom Bróskom získal zlaté pásmo Cum laude a okrem toho aj ďalšie ocenenia – za najlepšiu dramaturgiu programu a sólisti flautisti za najlepší sólistický výkon. Celkové prvenstvo v súťaži dosiahol VDO Hornonitrie (zložený z DH z Kanianky a Hradišťa) – ktorý zostavili a kvalitne pripravili Jozef Baláž a Vratislav Skaličan. Orchester dirigovali Michal Galovec a Stanislav Mokrý. Okrem víťazstva v súťaži VDO získal tento orchester aj ocenenia za najlepšiu interpretáciu skladby Karola Pádivého a nestarnúci dirigent Miško Galovec obdržal cenu za najlepší dirigentský výkon súťaže. Ich súťažný blok mal takú interpretačnú kvalitu, že sme položartom hovorili, že v tieto dva dni sme mali na Slovensku 3 Posádkové hudby... Kto má záujem, môže si na You tube, na adrese: http://www.youtube.com/watch?v=qlOW1iKTrjU pozrieť záznam ich vystúpenia v Považskej Bystrici. Druhý deň festivalu sa predstavili okrem spomínaných 4 VDO orchestrov v rámci Dychfestu ZDHS aj MDH Nadličanka, Maguranka, Fatranka, Trnkovianka (ČR), mažoretky Marija a spevácka skupina Mrchane z Bánova. S DH Nadličanka si zaspievala „záhorácku ľudovú pieseň“ – Záhorskú dzedzinú aj europoslakyňa Katarína Neveďalová, ktorá prevzala záštitu nad týmto – po hudobnej stránke – veľmi vydareným podujatím.

Stránkovanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Generačný čas: 38.079977035522ms, CMS system created by mr.Puetro0