Fórum

 


Vloženie príspevku


* Meno:
* E-mail:
* Text:
* Antispam: - Zameňte "SPAM" za DRUHÉ písmeno vášho mena.
 

( * - povinné vyplniť )


Upozornenie pre prispievateľov do FÓRA ZDHS: Predstavenstvo ZDHS na zasadnutí dňa 19.11.2011 prijalo toto uznesenie: administrátor z internetovej stránky vymaže a bude mazať: príspevky dehonestujúce prácu a poslanie ZDHS, príspevky vybočujúce z medzí slušného správania, anonymné príspevky (príspevky bez skutočného mena prispievateľa – označené iba prezývkou), reklamné inzeráty nečlenov ZDHS. (členovia ZDHS umiestňujú svoje ponuky v sekcii Burza cez vydané ID a heslá spolkov ZDHS). 


Ivan Šmatlák | smatlakivan3@gmail.com | 27.07.2020 (10:52 hod.)

Pozývame priaznivcov DH v nedeľu 9.8.2020 o 15,00 na futbalový štadión do Nadlíc. Pri príležitosti 140.výročia založenia DH v Nadliciach poriadame festival za účasti DDH Hradišťanka a mažoretky Akord, DH Ostratičanka, DH Nadličanka, DH Kolárovičanka a DH Májovanka. Ak podujatie nezruší vyššia moc, tešíme sa na stretnutie.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 17.07.2020 (09:59 hod.)

Vážení priaznivci dychovej a folklórnej hudby ! V nasledujúcich dňoch si do konca júla môžete vypočuť na RTVS – na TROJKE – viacero relácií s dychovou a folklórnou hudbou 80-90-tych rokov. 18.7. o 18.40 hod. – Chvíľa pre pesničku ( s Malokarpatskou kapelou) 19.7. o 12.45 hod. – Chvíľa pre pesničku ( zrejme repríza s MK) 20.7. o 11.00 hod. – Zahrajte mi takúto ( s DH Kesanka z Bánova) 21.7. o 10.50 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) 22.7. o 10.55 hod. – Zahrajte mi takúto ( s DH Hradištská kapela ) 23.7. o 10.45 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) 24.7. o 10.40 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) 25.7. o 13.40 hod. – Chvíľa pre pesničku ( s Malokarpatskou kapelou) 27.7. o 10.40 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) 28.7. o 10.40 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) 29.7. o 10.35 hod. – Zahrajte mi takúto ( s DH Pezinčanka ) 30.7. o 10.50 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) 31.7. o 10.25 hod. – Zahrajte mi takúto ( asi folklór ) Príjemné spomínanie vám želá Adam Hudec

Ikov Kopáčik | ikovkopacik@gmail.com | 28.06.2020 (16:23 hod.)

Som rád, že sa ešte nájdu ľudia ktorí nerezignovali na súčasné dianie v našej hudobnej kultúre. Spomínaná relácia je iba záblesk hlúposti, ktorá sa v našich mediách vyskytuje takmer permanentne. Postupne zavrhujeme kultúrnym dedičstvom našich predkov a kopírujeme mentálne nám cudziu hudbu, nehľadiac na na nepriaznivé dôsledky, ktoré tento fakt prináša pre ďalšie generácie. Zabúda sa pritom na skutočnosť, že to bola práve dychová hudba, ktorá dokázala priniesť pre širokú vrstvu obyvateľov tejto krajiny prvé poznanie svetovej koncertnej tvorby a ktorá významným spôsobom prehĺbila kultúrnu úroveň ich života. Obávam sa však, že autor predchádzajúcej úvahy, pán Adam Hudec, má pravdu. Zadubencom je ťažko niečo vysvetliť. Tomuto typu ľudí stačí primitívna afro-americká zmes ktorá sa ozýva z väčšiny rozhlasových staníc a je neporovnateľná s našou európskou hudbou. Napriek tomu si myslím, že musíme chrániť svoje kultúrne dedičstvo i proti tomuto typu súčasných mediálnych " tvorcov ". Je to naša povinnosť voči generácii našich predkov a náš dlh našim potomkom.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 26.06.2020 (12:41 hod.)

Nedá mi nereagovať obšírnejšie na dehonestujúcu otázku B v relácii TV Markíza Dobre vedieť z 23.6.2020. Na rôznych Facebookových stránkach sa veľa ľudí ( z oblasti dychových hudieb, ale aj bežní milovníci tohto žánru ) vyjadrilo k tejto nešťastnej otázke položenej v relácii Dobre vedieť : „Počúvanie dychovky vyvoláva depresie a neplodnosť“ v dojivosti kráv !!! Takéto akože „vtipné“ zamotanie hudobného žánru dychová hudba do dojivosti kráv je ďaleko za čiarou vtipnosti, slušnosti, empatie, akceptovania aj toho, čo sa mi nepáči, atď. V každom hudobnom žánri sú orchestre, kapely či sólisti kvalitní i nekvalitní. Prečo práve LEN dychová hudba (kto ju nemá rád, O.K. – aj takí sú) – je žánrom, do ktorého si každý kopne, kedy sa mu zachce... (viď odpovede začínajúcich superstár na otázku: ktorú hudbu radi počúvate?.. odpoveď: všetku, okrem dychovky!) Ktorá z týchto !superstár“ je akceptovaná 10 km od slovenských hraníc, napr. v Hainburgu ? Žiadna ! A aj veľkí slovenskí umelci mnohých žánrov končia tesne za hranicami. Nikto o nich na západe (ale aj na východe) ani nezakopne... Na rozdiel od slovenskej dychovej hudby! Tá nás – teda slovenskú kultúru – kvalitne reprezentuje už veľa rokov po celej Európe. Stačí zopár príkladov – suverénny víťaz Majstrovstiev Európy 2003 vo Švajčiarsku – Kumpanovi muzikanti (moravsko-slovenská kapela), Dunajská kapela z Bratislavy (majstri Európy 2004), v súčasnosti DH Drietomanka, Maguranka a ďalšie DH, v minulosti Malokarpatská kapela, DOM Košice. Bánovčanka, atď,atď. Tieto orchestre a kapely sú pozývané do mnohých štátov Európy (napr. Rakúsko,Nemecko,Holandsko, ale aj Poľsko,Maďarsko a pod.) A tieto dychové hudby sú vždy zaradené na koniec festivalov ako „čerešničky na torte“ Prečo asi ? Lebo sú dobré a v zahraničí si kvalitu ich interpretácie vážia! (Na rozdiel od akceptácie na Slovensku, alebo v slovenských televíziách...) Neviem, či takáto obšírnejšia reakcia má vôbec význam. Zadubencom a primitívom je ťažké niečo vysvetľovať a objasňovať... To platí aj o autorovi vyššie spomínanej a v Markíze odvysielanej otázky B v relácii Dobre vedieť. Ak máte doplňujúci alebo iný názor, napíšte. Možno to trochu pomôže. Všetkých zdraví Adam Hudec

ZDHS | zdhs.sk@gmail.com | 26.06.2020 (08:18 hod.)

Dávame do pozornosti pre všetkých štatutárov dychových hudieb (platí aj pre nečlenov nášho združenia): https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=statutari-neziskoviek-ktori-nedoplnili-do-registrov-udaje-sa-nedostanu-do-svojich-elektronickych-schranok

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 11.06.2020 (10:14 hod.)

V sobotu 13.6. si priaznivci dychovej hudby budú môcť pozrieť hneď dva hudobné programy na RTVS, ktoré sú v mnohom kontrastné. Trojka – 13. 6.2020 o 11.35 hod. - Chvíľa pre pesničku s dychovou hudbou Vajnoranka vedenú T.Pilným – úpravy ľudových piesní z Vajnor. Trojka - 13.6.2020 o 12.55 hod. - Bál s Malokarpatskou kapelou – slovenské evergreeny a populárne piesne 50.-70-tych rokov ( nakrúcané v Redute s dnes už nežijúcimi vynikajúcimi spevákmi populárnych piesní - B.Littmanovou, M.Oláryovovou, G.Hermelyovou, J.Kuchárom a Z.Sychrom + sólisti MK ). Príjemné spomínanie A.H.

ZDHS | zdhs.sk@gmail.com | 30.05.2020 (10:13 hod.)

Chceli by sme upozorniť všetkých štatutárov spolkov a združení, aby si v Aktualitách prečítali upozornenie na povinnosť používať elektronickú komunikáciu. Oznam je veľmi dôležitý, lebo termín 1.6.2020 je za rohom. Pozor, je to dôležité, lebo žiadatelia o dotácie, eurofondy, 2% z daní..., môžu o možnosť získania týchto financií, prísť.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 30.05.2020 (07:38 hod.)

Niekoľko typov na vypočutie si dychovej hudby v televízii: 31.5. o 11,30 hod. -Trojka - Pesničky z priečinka - Rozmarná kapela A.Sokola 31.5. o 12,25 - Trojka - Bodaj by vás...(DH - ktorá ?) Trojka - 2.6. o 10.55 hod., 3.6. o 10,40 hod. a 4.6. o 10,35 hod. - relácie Zahrajte nám takúto (nedá sa zistiť, či budú s dychovou hudbou alebo folklórom) Dvojka - 2.6. o 10.55 hod. - hudobná groteska Svadba bude (veľa známych hercov a žartovné svadobné piesne hrá Malokarpatská kapela) 13.6. o 11.35 hod. - Trojka - DH Vajnoranka Príjemné spomínanie želá A.H.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 30.05.2020 (07:21 hod.)

Rakúska dychová hudba môže skúšať a vystupovať znova pruh Na Trachtenkapelle Ebene Reichenau to nie je také preplnené ako tu - ale rakúska dychová hudba dýcha úľavou! Rakúska dychová hudba dýcha úľavou. Novelou Federálneho ministra pre sociálne veci, zdravie, starostlivosť a ochranu spotrebiteľa, ktorá nadobudla účinnosť v piatok 29. mája 2020, je „Vyhláška o relaxácii COVID-19“, ktorá umožňuje amatérske skúšky a kultúrne podujatia s publikom . Toto nariadenie sa pôvodne uplatňuje do 31. augusta 2020. Hovorili sme o ňom s Romanom Gruberom, dirigentom a generálnym riaditeľom Salzburg Brass Band. Pán Gruber, od 29. mája sa rakúske dychové kapely konečne môžu začať znova. Všeobecne: aký je váš stav mysle? Po týždňoch nervózneho ničenia na (cítenej) vedľajšej koľaji je teraz niečo ducha optimizmu - hudobné kluby sa absolútne chcú vrátiť do hry! Myslím si, že v súčasnosti prevláda optimizmus a skúšky sa obnovia veľmi rýchlo. zobraziť Natívny obsah a mladé hviezdy Ako sa to stalo? Ako mohla „dychová skupina lobistov“ presvedčiť politiku? Kto bol zodpovedný? Celé týždne sa zvyšoval tlak zo základne - to je z hudobných klubov. Úradníci sa obávali pokračujúcej existencie svojich klubov, hudobníci mali „abstinenčné príznaky“, keď došlo k spoločnej tvorbe hudby. V štruktúre združení je obrovský nedostatok sociálnej interakcie. To zvýšilo tlak na dychovú skupinu, ktorá ju potom preniesla na zodpovedných politikov. Za týmto účelom sa združujú dychové hudobné asociácie s ďalšími záujmovými skupinami (napríklad Rakúskou hudobnou radou) a lobujú, aby mohli konať čo naj politicky. Po veľmi namáhavých týždňoch sa v posledných dňoch dosiahol prielom a od 29. mája je možné za vhodných podmienok obnoviť činnosti - skúšky a udalosti. Rakúska dychovka (ÖBV) mala určite na starosti, ktorá zastupovala záujmy dychovej skupiny veľmi profesionálne as potrebnou trvalou mocou. K týmto možnostiam prispeli aj jednotlivé regionálne združenia a neustále sa zaoberali obavami hudobných skupín. Ďakujem vám všetkým, ktorí tak usilovne pracovali na záujmoch našej dychovej hudobnej scény v Rakúsku a stále tak robia - môžeme sa rátať s veľkým šťastím, že nás dychová skupina tak dobre a profesionálne reprezentuje! Aké opatrenia musí klub prijať, aby ste mohli skúšať? Na tento účel ÖBV pripravil príslušné informačné hárky a kontrolné zoznamy, ktoré poskytli klubom pomoc pri vykonávaní opatrení. (Medzi ľuďmi musí byť vzdialenosť najmenej jeden meter , pokiaľ nie je možné minimalizovať riziko infekcie prijatím vhodných ochranných opatrení. Musia sa tiež dodržiavať všeobecné hygienické predpisy . Podobné veci sa implementujú, ako prof. Spahn odporúča Nemecku pri pohovore ; d. Červená. ) Podrobnosti si môžete pozrieť na webovej stránke . Čo to znamená pre vystúpenia? Teraz sa schvaľujú postupne, však? Áno, existuje postupný plán realizácie udalostí - informácie a odkazy nájdete aj na domovskej stránke ÖBV. Najprv sa udeľuje povolenie na udalosti so 100 osobami. Ak má skupina 50 hudobníkov, môže prísť iba 50 divákov? Nie, môže prísť 100 divákov. Podľa nariadenia ministerstva sa hudobníci / umelci nepridávajú k hornej hranici. A čo musia návštevníci týchto udalostí brať do úvahy? Pravidlá vzdialenosti a hygieny sú na prvom mieste. To je tiež presne upravené v nariadení ministerstva - informácie nájdete aj v informačných listoch a kontrolných zoznamoch ÖBV. Aké je vaše osobné hodnotenie uvoľnenia? Myslím, že - prinajmenšom zo salzburského hľadiska - nám téma cestovného ruchu pomohla veľmi rýchlo sa dostať k tomuto uvoľneniu, a tak umožnila združeniu pokračovať v činnosti v lete. Salzburg je turistický región, v ktorom približne 40 000 ľudí, ktorí sú zapojení do združení ľudových kultúr (hudobných skupín, speváckych zborov, tradičných a miestnych združení atď.), Zohráva významnú úlohu. A zodpovední politici sú si dobre vedomí toho, že sa navzájom potrebujeme. Veľmi dôležitým signálom bolo oznámenie o tom, že „Salzburgský festival“ sa uskutoční v auguste - to bol určite pozitívny príspevok k realizácii našich obáv. Celkovo možno povedať, že sme „systémovo dôležití“ (aké škaredé slovo) mnohými spôsobmi - a je dobré cítiť, že zodpovední politici sú pri tom.

Adam Hudec | hudecadam11@gmail.com | 11.03.2020 (10:22 hod.)

Zaujímavá informácia pre priaznivcov dychovej hudby. Na základe dobrých kontaktov s dramaturgiou televízneho programu RTVS - Trojka sa podarilo opäť dostať dychovú hudbu do vysielania - po dlhých rokoch ! Každý deň cca o 10.45 hod. sú vysielané relácie Zahrajte nám takúto, kde okrem folklórnych skupín sú zaradené aj relácie s dychovými hudbami. Už boli odvysielané relácie s DH Pezinčanka, Drietomanka, 23.3. bude s DH Maguranka,atď. Každý deň od pondelka do piatka približne v čase o 10.45 hod. môžete konečne vidieť aj dychové hudby v STV. V budúcnosti sa pripravujú aj zostrihy hudby z relácií Dnes sme u vás, A pri tom speve či Takú nám hudba zahraj. Príjemné spomínanie.

Stránkovanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59

Generačný čas: 15.178203582764ms, CMS system created by mr.Puetro0