Fórum

 


Vloženie príspevku


* Meno:
* E-mail:
* Text:
* Antispam: - Zameňte "SPAM" za DRUHÉ písmeno vášho mena.
 

( * - povinné vyplniť )


Upozornenie pre prispievateľov do FÓRA ZDHS: Predstavenstvo ZDHS na zasadnutí dňa 19.11.2011 prijalo toto uznesenie: administrátor z internetovej stránky vymaže a bude mazať: príspevky dehonestujúce prácu a poslanie ZDHS, príspevky vybočujúce z medzí slušného správania, anonymné príspevky (príspevky bez skutočného mena prispievateľa – označené iba prezývkou), reklamné inzeráty nečlenov ZDHS. (členovia ZDHS umiestňujú svoje ponuky v sekcii Burza cez vydané ID a heslá spolkov ZDHS). 


Adam Hudec | hudec1@chello.sk | 17.07.2011 (10:49 hod.)

Dnes sme sa dozvedeli smutnú správu, že zomrel Miroslav Mešťan. Mirko bol dlhoročným kapelníkom a dirigentom DH Minciar, zakladateľom Bellovho festivalu v Kremnici, spoluzakladateľom a členom Predstavenstva ZDHS hneď od roku 1990. Na tohtoročnom májovom Bellovom festivale som sa mu v mene ZDHS poďakoval za jeho dlhoročnú prácu v tejto oblasti a od hudobníkov i divákov zožal veľký potlesk. Myslím, že v tej chvíli bol aj Mirko rád a spokojný... Česť jeho pamiatke.

Kovačech Ľuboš | kovacech@rozhlas.sk | 07.07.2011 (10:50 hod.)

Rádio Regina - sobota o 16.oo hod. Zostrih koncertu 40. ročníka Festivalu dychových hudieb vo Valaskej.

Peter Belavý | p.belavy@facc.co.at | 21.06.2011 (13:19 hod.)

Veľa ľudí sa pýta, prečo málo nových informácií je na tejto stránke. Ako jeden z tých, ktorí boli zrode internetovej stránky ZDHS, dovolím si zopár slov povedať. S priaznivým ohlasom sa stretlo spustenie tejto stránky (máj 2009). Dalo by sa povedať, že nadšených hlasov ani po roku neubudlo (konferencia ZDHS, máj 2010). Vytratili sa však prispievatelia (okrem Fórumu). Každá kapela má možnosť pridávať príspevky do sekcií Spolky a kraje informujú, Kalendár, Burza, Ponuky. Na Fórum môže písať každý. Keď sa pozriem na stránky kapiel, Facebook, YouTube, veľa informácií, fotiek, nahrávok tam vidím. Stránka ZDHS však zíva prázdnotou. Mám na to jediné vysvetlenie. Prístupové kódy sa niekde stratili. Pri úsilí, ktoré je vynakladané na to, aby kapely dali o sebe vedieť na iných portáloch, myslím, že stojí za námahu trochu úsilia pridať a informácie „zavesiť“ aj na stránke ZDHS. Je tu ale aj druhá časť problému. Doteraz sa nenašiel administrátor stránky. Niečo vyše roka robil administrátora predseda ZDHS, trištvrte roka je už skoro všetko akoby zamrznuté. Verím, že jeden alebo dvaja ľudia, ktorí si stránku ZDHS zoberú na starosť sa medzi dychovkármi na Slovensku nájdu.

Peter Belavý | p.belavy@facc.co.at | 20.06.2011 (18:15 hod.)

V Lednických Rovniach cez víked opäť znela dychová hudba. XXI ročník Celoštátnej súťažnej prehliadky malých dychových hudieb sa konal v príjemnej atmosfére. V sobotu sa v dvoch súťažných blokoch predstavilo 8 kapiel, uskutočnil sa hodnotiaci seminár a vystúpenia kapiel v okolitých obciach. Večer sa kapely zase postavili na pódium, aby spríjemnili toto podujatie peknými skladbami na počúvanie aj do tanca. Určite netreba hovoriť, že zábava pred polnocou neskončila. V nedeľu sa tradične uskutočnil koncert zúčastnených hudieb pred kostolom, odkiaľ sa hudby v pochodovom rytme v sprievode cez obec presunuli ku kultúrnemu domu. Popoludní program vyvrcholil záverečným galakoncertom, ktorý bol naozaj slávnostný a divákom v zaplnenej sále sa páčil. Všetkých určite zaujímajú výsledky. NADLIČANKA – prišla, videla zvíťazila (zlaté pásmo cum laude - na poslednú chvíľu zaskakovala za kapelu, ktorá nemohla prísť), MOČENSKÁ KAPELA – zlaté pásmo cum laude. V zlatom pásme sa umiestnili kapely SITŇANKA, TVRDOŠANKA, VINOSADKA, SENČANKA, v striebornom pásme SEĽANKA a MYSLAVČANKA. Pred dvoma rokmi som sa na tomto mieste pýtal, akou čerešničkou na torte ozdobia ďalší ročník organizátori. Verím, že každý divák alebo účastník tú svoju čerešničku našiel. Mohla to byť jedna zo súťažiacich kapiel alebo hosť prehliadky TRNKOVIANKA - veľmi talentovaná, mladá kapela z Moravy. Pre niektorých to mohol byť Cudzinec na pobreží v podaní klarinetistky Sitňanky (Moniku diváci odmenili potleskom už počas skladby, nečakali až skladba doznie), mnohým sa páčilo spoločné vystúpenie kapiel v úvode galakoncertu (zazneli skladby Pri Trenčianskej bráne a Slovenské mamičky), mnohým sa páčila moderátorka Andrea Šprochová. Mojou čerešničkou ale bola pieseň o láske - V tom Pukanci. Nadličanka, pani speváčka Vierka, pán skladateľ Šmatlák – ĎAKUJEM. Peter Belavý, tajomník poroty

František Féder | fff@rsb.sk | 14.06.2011 (20:54 hod.)

Stretnúť sa v krásnom Pezinku, pri muzike, či pri vínku, je sviatkom domácich i hostí, ktorí sem prídu z úprimnosti. Už jedenásti ročník všetkých teší, že dychovky budú opäť v preši, klarinet, trúbka v rukách zahorí o pár dní na Amnfiteátri Nech zahrejú vás melódie, s dychovkou, ktorá stále žije. Už prichádza naša hodina, veď sa tam stretneme ako jedna rodina. Medzinárodný súťažný festival malých dychových hudieb ,,Dychovky v Preši „ Už XI. ročník festivalu dychových hudieb v našom meste sa stal realitou. Základ nádhernej tradície tohto festivalu dychových hudieb v Pezinku položila dychová hudba Cajlané, ktorá si 13. augusta 2011 pripomenie 20. výročie svojho založenia. V priebehu desiatich ročníkov festivalu sa postupne predstavili dychové orchestre nielen z Bratislavského regiónu, ale aj z Čiech, Rakúska, Nemecka, Poľska a Maďarska ba dokonca jeden súbor z Izraela. Spolu vystúpilo 101 orchestrov, takmer 2.050 muzikantov. Zmyslom tohto festivalu je ponúknuť poslucháčom zrozumiteľné melódie a slová piesní často v ľudových úpravách súčastných skladateľov. Na týchto festivaloch vznikala, vzniká a bude vznikať čestné priateľstvo medzi muzikantmi, skladateľmi a poslucháčmi dychovej hudby, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou našej národnej kultúry. Pezinský festival je súťažný. Snáď preto sa naň muzikanti tak tešia a do nášho mesta radi chodia. Svojim obsadením sa festival ,, Dychovky v Preši,, postupne stal najvýraznejší v rámci regiónu a jedným z najväčších na Slovensku. Som veľmi rád, že práve naše mesto každoročne víta hostí – hudobníkov, ktori svojím umením obdarúvajú druhých a reprezentujú našu krásnu zem tým najlepším spôsobom. Mnohé hosťujúce orchestre festivalu ,,Dychovky v Preši,, , hudobní skladatelia spolupracujú s dychovými hudbami v celej Európe, kde si ich všade veľmi vážia a cenia. V tomto roku, teda: 12.,13.,14. augusta 2011 v Krušičovej kurii, v centre mesta a na Amfiteátri sa predstavia vyspelému pezinskému publiku zahraničné i domáce dychové hudby: Svätojurská kapela SK, Šarfianka SK, Častovanka SK, Grinavanka SK, Sebedražská kapela SK, Estradaci CZ, Mladík SK, Karpatská kapela SK, Vlčnovjané CZ, Cementón SK, Fialenka CZ, Mládežnícka dychová hudba FOR ZUŠ Bratislava SK, Stráňanka CZ, DH z Nemecka Musikzug der FF Zittau a jubilujúca dychová hudba Cajlané v novom zložení. Na organizácii a zaistení celého festivalu ,, Dychovky v Preši ,, sa každoročne podieľa Pezinské kultúrne centrum, mesto Pezinok, Bratislavský samosprávny kraj, podnikatelia z Pezinka a okolia a však najväčšiu ťarchu a zodpovednosť za podujatie má na pleciach spolok dychová hudba Cajlané. Všetkým patrí úprimná vďaka.

Valk | valk@post.sk | 09.06.2011 (14:33 hod.)

Dúfam že veľa priaznivcov ale aj nepriaznivcov dychovej hudby, možno aj z tejto diskusie, stretnem cez víkend (10.6.2011 - 12.6.2011) na 48. ročníku festivalu Komochov Kolín.

Peter | petercernicka@azet.sk | 07.06.2011 (17:39 hod.)

Správne...

Ikov Kopáčik | ikovkopacik@gmail.com | 07.06.2011 (10:19 hod.)

Som sklamaný. Rozprúdila sa celkom živá debata o dychovej hudbe. Odzneli rôzne názory i rôzne reakcie na ne. Je to fajn. Veď z debaty môžu často vzísť nové myšlienky. A tie nám veruže chýbajú. V celej debate však, žiaľ, nezaznelo nič, čo by posunulo tento žáner ďalej. A už vôbec nič, čo by ho mohlo pomôcť presadiť mediálne. Máme už dostatok regionálnych i mestských TV a celkom iste sú medzi nami i takí, ktorí tam môžu mať nadštandardné kontakty. Nestálo by za námahu pokúsiť sa presadiť dychovku napríklad takto? Alebo hocakým iným spôsobom? Zatiaľ sa to podarilo jedine tej kritizovanej Moravanke a Malokarpatskej. Čo tak miesto škriepok spojiť rozum a prostriedky a skúsiť niečo v tomto smere podniknúť. Niekomu sa to možno podarí individuálne, iní nech to skúsia cez ZDHS. I na toto ho máme a som presvedčený, ž táto organizácia má potenciál. Ten potenciál to ste vy, muzikanti. Tak skúsme svoju energiu využiť rozumnejšie, ako na žabomyšie škriepky. Tým dychovke celkom iste nepomôžeme.

Peter | petercernicka@azet.sk | 01.06.2011 (22:20 hod.)

Amen

Veronika Lukyová | lukyova.veronika@zoznam.sk | 01.06.2011 (22:17 hod.)

vôbec nie je dôležite odkial som, išlo o princíp, ze ma kazdy nazor to je v poriadku, jedine co by ste sa mali naucit vyjadrovat svoje nazory slusne a bez toho aby ste degradovali celu dychovu hudbu a zbechucovali ju dalsim potencionalnym muzikantom...dakujem za konverzaciu, velmi ma obohatila..

Stránkovanie: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

Generačný čas: 14.762163162231ms, CMS system created by mr.Puetro0